Napsali o nás


Cena pro nejlepší absolventy lékařských fakult UK

Naše kolegyně Bc. Klára Kučerová získala ocenění přímo z rukou rektora Univerzity Karlovy. Dokázala založit Asociaci studentů fyzioterapie, vytvořila, prosadila a uvedla do praxe program výměnných zahraničních stáží pro studenty fyzioterapie z České republiky. Klárko, moc blahopřejeme!

Posturomed – zajímavá metoda

Na našem pracovišti máme přístroj vyvinutý českým lékařem Dr. E. Raševem pro posílení hlubokého stabilizačního systému a posílení rovnovážných reakcí svalových skupin.

Portál www.praha.eu podnikatel měsíce

Jde o zdraví lidí, teprve pak i o krásu: fyzioterapeutka
a majitelka studia Santera Jitka Seidlová

podnikatel-mesice
U mnoha z nás o budoucnosti rozhodne nějaká životní událost, náhoda nebo i radikální změna. Podobně to bylo také u vystudované fyzioterapeutky, která byla rozhodnuta působit především ve zdravotnictví. Tomu se také po škole věnovala a několik let pracovala na klinice. Péče o děti a stěhování ji ale postavily před otázku, kudy dál? A Jitka Seidlová musela učinit další krok, který pro ni znamenal velkou neznámou.

Začít podnikat bez jakýchkoli zkušeností vždy znamená mít značnou odvahu?
Ale já se ani jako podnikatelka necítím. Vlastně to byl spíše manželův nápad, začít pracovat pro sebe. Já jsem vždy spíše inklinovala k tomu být zaměstnaná ve zdravotnictví, pomáhat lidem. Ale manžel je ekonom, tak jsem věděla, že tomu rozumí a nechala se do podnikání od něj popostrčit. Myslela jsem si, že si otevřu vlastní ordinaci, zaměřenou na to, co jsem vystudovala – fyzioterapii. Tedy jednoduše řečeno nápravu bolavých lidských těl. Ale zjistila jsem, že není možné si otevřít novou fyzioterapeutickou praxi a získat smlouvy od zdravotních pojišťoven. A byla jsem znovu postavena před otázku, co si vlastně počít. Tak začala ta nejistá cesta do podnikání.

Tehdy vznikl nápad otevřít studio s lymfodrenážemi, masážemi a cvičícími stoly?
Tak rychle to nebylo. Uvědomila jsem si, že i když nemůžu v tuto chvíli mít vlastní ordinaci, tak se stejně zaměřím na podobnou oblast, kde své znalosti dobře využiji. Hledali jsme tedy nějaké prostory, které by se pro moji práci hodily, a po zdlouhavém hledání se naskytla možnost pronajmout si prostory v Bubenči, kde sídlíme v současnosti. Tyto prostory, už byly mimo jiné vybaveny i cvičícími stroji, které mě zaujaly. Uvědomila jsem si, že to jsou právě stroje, které mohou lidem velmi pomáhat. A na nich jsem chtěla založit myšlenku studia Santera.

K čemu vlastně cvičící stůl slouží, zní to malinko zvláštně?
No ano. Obvykle se to prezentuje jako prima prostředek jak bez námahy zhubnout. Stůl, který cvičí za vás a vy přitom hubnete. Ale přesně tak to není! Jsou to stoly, s jejichž pomocí cvičí i ti, kteří nechtějí nebo ze zdravotních důvodů nemohou navštěvovat fitcentra.

Je to cvičení vhodné nejen pro kardiaky, obézní, pro osoby po operaci plotének, ale i pro ty, kteří po dlouhé pauze třeba se cvičením začínají . Jde spíše o to, udržet se ve zdravé kondici, aby se člověk, i ten, který má nějaké potíže, mohl normálně pohybovat. To je koneckonců i moje zaměření. Cviky se ovšem musejí provádět správně, jinak to má často efekt právě opačný.

Chodí nám sem občas lidé, kteří mají velmi špatné zkušenosti a my jim musíme ukázat, že není chyba v tom stroji, ale ve špatném provedení cviku, který třeba nebyl dostatečně vysvětlen. Ale pozor, tento druh pohybu, stejně jako masáže, které zde provádíme, nelze zaměňovat s rehabilitací. Jde
o něco jiného – o zvýšení zájmu o své zdraví, jeho udržení a spolu s tím také
o relaxaci a příjemné uvolnění. K tomu nám dopomáhá i lymfodrenáž, manuální
i přístrojová, která, když je rovněž prováděná správně, zlepší cirkulaci lymfy uvnitř lymfatického systému a tudíž odbourávání toxinů. Manuální lymfodrenáž je také velmi účinná proti migrénám a bolestem hlavy.

Vypadá to téměř ideálně. Někdo přijde celý rozlámaný, a odchází domů jako vyměněný?
Tak jednoduché to není. Každý musí především chtít a také pro to něco udělat. U nás sice dostane komplexní a především odbornou péči, protože všechny procedury zde provádějí vyškolené fyzioterapeutky a dříve, než se zde člověk pustí do jakékoliv aktivity, ptáme se na jeho zdravotní stav, zjišťujeme, jaký typ péče je pro něj vhodný. Kdo má například křečové žíly nebo zánět žil, neměl by absolvovat přístrojovou lymfodrenáž, to může být až nebezpečné. To je důležité vědět, protože na nákup a provozování těchto přístrojů zde neexistují skoro žádná omezení, takže kdokoli, kdo má například masérský kurz, toto může provozovat.

Pak je ale otázkou, zda nemůže z důvodů neznalosti dojít nevědomky až k poškození zdraví klientů. To nemluvím ani o salonech, kde vám naslibují zhubnutí a úbytek centimetrů skoro ihned. A kupodivu, o zájemce nemají nouzi. Ale to je nesmysl. Kdyby měli patřičné znalosti o pohybovém aparátu
a fyziologii, věděli by, že vše chce svůj čas. To zaprvé. A za druhé, každý jsme jiný, a tak i péče a docílení žádaného efektu zeštíhlení stejně jako zdravějšího přístupu k životu musí být individuální. To se ukazuje i na přístroji pro bodystyling.

Máme takový, který lze nastavit přesně podle potřeb každého člověka, což je oproti některým jiným studiím výhoda. Ale stejně zdraví a prevence bolestí pohybového aparátu u mých klientů pro mne stojí na prvním místě. Mám velkou radost, když se ženy, které sem samozřejmě přicházejí s cílem zbavit se celulitidy a zhubnout, začnou zajímat právě i o své zdraví a mají chuť se svým životním stylem něco dělat. To je to nejcennější.

To už ale jsou slova podnikatelky. Někoho, kdo ví, kam chce, kam směřuje??
Ano. Čím dál víc si uvědomuji, že stejně postupně časem hodlám vybudovat více zdravotnické zařízení, které bude zaměřené na fyzioterapii a léčebné procedury, týkající se nápravy bolestí a vytvoření celkově zdravějšího přístupu k životu. To vlastně chci od počátku.

2. ledna 2008 | Linda Nová, redakce portálu www.praha.eu

časopis Women Forgolf

květen, červen 2008, číslo 2, ročník 1 – článek Hubnu, ani nevím jak